Az UFO-k, a Pentagon jelentése és a szkeptikusok megcáfolása

Az egész azzal kezdődött, amikor pár évvel ezelőtt kiderült, hogy az Egyesült Államok AATIP (Advanced Aerospace Threat Identification Program) project név alatt titokban UFO-k után nyomozott. A program gyűjtötte az észleléseket és a beszámolókat. A megmagyarázhatatlan légi jelenségek – itt az UFO-k végül UAP rövidítéssel vannak említve – tanulmányozását állítólag 2012-ben befejezték és összesen 22 millió dollárt költöttek rá. [1] A Védelmi Minisztérium elismerte, hogy a project más név alatt tovább folytatódott, jelenleg UAPTF rövidítéssel létezik.

Aztán az interneten napvilágot látott három UFO-videó, amelyet a média is felkapott és végül 2020-ban, a Pentagon hivatalosan is valódiként ismerte el őket. [2] A három felvétel ugyanis az Egyesült Államok Haditengerészet pilótái készítették  2004-ben, 2014-ben, és 2015-ben. A USS-Nimitz és a USS Theodore Roosevelt repülőgép hordozók pilótái rögzítették őket a gépekre szerelt infravörös kamerákkal. A hivatalos jelentések szerint nem tudják, hogy mik ezek a repülő objektumok, pedig számtalan szakértő megvizsgálta őket a project évei alatt. Szó se róla, óriási vita alakult ki az interneten a videókkal kapcsolatban: a szkeptikusok az UFO-kat radarhibának, ballonnak, utasszállító repülőgépnek vélték, azaz szinte mindennek, csak ne maradjanak megmagyarázatlanok!

Leginkább egy Mick West nevű fickóra hagyatkoztak a legtöbben, aki egyébként videójáték programozó és nincs tudományos végzettsége. Mick több szkeptikus cikket is írt, továbbá ilyen jellegű oldalt is vezet, így nyilván ezek miatt is hivatkoznak rá. [3] Azt állítja, hogy a két felvételből kettőn szimpla repülőgép látható, míg a harmadikon egy ballon. Alapvetően a hivatalos felvételeket “modellezte le” mindenféle hétköznapi eszközzel – a lámpától kezdve a tükrökön át –  és videókon keresztül mutatja be, hogy miért téved az egész Védelmi Minisztérium, valamint a Pentagon a felvételekkel kapcsolatban. Mick legtöbb magyarázata puszta spekuláció és számtalan dolgot figyelmen kívül hagy, ami a videók elemzésénél rendkívül fontos lenne. Az egyik ilyen például, hogy ha hagyományos repülőgéppel lenne dolgunk, akkor a hőjelet látnunk kellene a felvételeken, ami viszont egyáltalán nincs ott! Továbbá minden repülő útvonala lekövethető a radarokon és a repülésirányító központokban, és ezt a hivatalos körök nem ellenőrizték volna le? Na ne már! Egy másik példa, hogy a hajó legénysége újraindította a radarokat, hogy nem-e tévedésről van szó, és mikor megbizonyosodtak arról, hogy minden rendben működik, akkor már többen is szabad szemmel látták az UFO-t. Erre Mick közzétette a facebook oldalán, hogy biztosan akkor is radarhiba és rosszul emlékeznek a tanúk… Természetesen nincs hely itt minden egyes érvre, elemzésre kitérni, de számomra ezek teljesen komolytalan magyarázatok, bocsánat, spekulációk. Mick kimazsolázta azokat, melyek az ő állításait esetleg alátámaszthatnák és teljes mértékben figyelmen kívül hagyta azokat, amik ellentmondanak neki. Ezt hívjuk önkényes szortírozásnak. Mindenesetre Mick igen nagy népszerűségre tett szert. Leszögezném, hogy itt nem tekintélyérvelésről van itt szó, de kicsit nonszensznek tűnik a számomra, hogy ha igaz lenne Mick állítása, arra már ne jött volna rá az évek alatt a Haditengerészet, a Védelmi Minisztérium és a szakértők hada, vagy legalábbis utólag ne látták volna be a tévedésüket. Csoda, hogy még nem vették fel maguk közé a fickót, ha már ilyen pofonegyszerűséggel oldja meg a rejtélyeket. Sőt, az egész bagázst kirúgatnám és Micket ültetném a helyükre!

Mi, akik úgy véljük, hogy az UFO-jelenség valós és a mainstream tudomány számára még kihívást jelent, sajnos soha nem hivatkozhatunk laikusokra vagy tudósokra, akik a jelenség mellett állnak. A kétkedőknek ők “áltudósokká” válnak, Nobel-betegséggel tüntetik ki őket, gyanúsítgatják őket, kóklereknek vélik őket vagy elhiteltelenítik őket szakmai körökben. A szkeptikusoknak soha senki nem hiteles és ilyen esetekben még saját tudóstársaikat is szembeköpik. Ellenben ők bárkire hivatkozhatnak, legyen az teljesen laikus a témához vagy az adott tudományterülethez, lásd még egy videójáték programozó is. Hányszor megkaptam, bármilyen jól is érveltem, hogy nekem úgy sem lehet igazam, mert laikus vagyok. Úgy látszik nekem is videójáték programozónak kellett volna mennem…

A magyar Szkeptikus Társaság rögtön hírré tette az UFO-videók “megoldását” és Mick West értékeléseit. Sőt, egy nagyon érdekes mondattal zárták posztjukat: Valószínű, hogy a haditengerészet is arra jutott, hogy repülőgépet, ill. ballont ábrázolnak, de ők az alapértelmezett titoktartási szabályok miatt semmit sem mondanak, ezzel teret adva a spekulációknak. [4]

Hogy ez az állítás miért valószínű, azt homály fedi. Pont, hogy a Haditengerészetnek érdeke lenne eloszlatni a spekulációt és a találgatásokat, mint ahogyan oly sokszor megtették már korábbi katonai UFO-incidensekkel kapcsolatban, most azonban nem így történt. Az elmúlt évtizedekben, amikor az UFO-kutatók azt merték állítani, hogy a hivatalos körök hazudnak az UFO-jelenségről, akkor a szkeptikusok nemes egyszerűséggel azt mondták róluk, hogy bolond összeesküvés-elmélet hívők és konteósok. Erre fel mit csinál a Szkeptikus Társaság? Konteózni kezd, hogy a Haditengerészet bizony tudja mik vannak a felvételeken, de nem mondják meg, azaz hazudnak! Micsoda csavar! Tehát ha a hivatalos szervek azt mondják ki, ami a szkeptikusok meggyőződését támasztja alá, akkor ujjonganak, ha viszont ez nem egyezik az övékével, akkor a hivatalos szervek hazudnak és titkolóznak. Tudja valaki követni???

Hozzá kell tennem, hogy az elmúlt évtizedek az UFO-kutatókat igazolták, nem pedig a szkeptikusokat, hiába bélyegezték meg őket. Az Egyesült Államok Légiereje és más szervek megbízásából újabb és újabb “UFO-projecteket” hoztak létre [5], holott hivatalosan mindig is azt állították, hogy őket nem érdekli az UFO-jelenség, az USA-ra nem jelentenek fenyegetést az észlelt objektumok; és valójában nincsenek értékelhető adatok sem. Ha ez így lenne, akkor teljesen felesleges lett volna új projecteket indítani és a részükről már rég lezárult volna az egész kérdéskör. Sőt, az autentikus észleléseket és tanúkat a legtöbb esetben hitelteleníteni próbálták. Az AATIP nyilvánosságra kerülése után viszont nagyot fordult a világ és bevallották, hogy ezek az ismeretlen objektumok aggodalomra adhatnak okot. [6] Minek költenek dollármilliókat UFO-kutatásra, miért vannak újabb projectek, miért vannak titkosítva dokumentumok és felvételek, ha az egészben nincs semmi?

Lépjünk tovább, ugyanis mindenki nagy várakozására 2021. június 25-én közzétették a Pentagon UFO-jelentését, ami az összegyűjtött incidensek kiértékelése. [7] Én túl sok reményt nem fűztem hozzá, hogy mindenről lehull a lepel, ugyanis általában eljátszanak azzal, hogy hónapokkal korábban bejelentik, hogy várható egy hivatalos nyilatkozat a témával kapcsolatban, a média és az emberek izgatottan várják; majd pedig olyan anyagot tesznek közzé, ami szinte semmilyen újdonsággal nem szolgál és valószínűleg csak a jéghegy csúcsa. Sajnos igazam is lett: a Tengerészeti Hírszerzési Hivatal, az FBI és az UAPTF összeállítása szerint – ami keményen kilenc oldalas anyag lett! – 2004 óta 144 katonai UFO-megfigyelés történt, melyekből csak 1-re sikerült megoldást találni, de részletes leírásokat nem kaptunk az esetekről. Nem lettek publikusak további felvételek sem, pedig minden bizonnyal további felvételek állnak a rendelkezésükre. Bizonyos észlelések szokatlan repülési jellemzőkkel bírnak, mint például hogy sebességük és manőverük meghaladja a jelenleg ismert repüléstechnológiát és szinte meghazudtolják a fizika törvényeit. [8] Hozzá kell tennem, hogy a tisztviselők szerint nincs bizonyíték arra, hogy ezek az objektumok földönkívüli eredetűek lennének, de ezt nem lehet egyértelműen kizárni sem. Az esetek komoly nemzetbiztonsági problémát jelentettek, így az adatok gyűjtése tovább folytatódik. Az észleléseknek több magyarázata is lehet: atmoszférikus jelenség, titkos amerikai program eredménye, titkos drón technológia Kínából vagy Oroszországból, de az idegenek jelenléte sem zárható ki. Várom a Szkeptikus Társaság posztját, miszerint valószínű, hogy a Haditengerészet is arra jutott a 143 jelentéssel kapcsolatban, hogy repülőgépekről és lufikról van szó, csak nem mondják meg…

Rögtön megjelent egy magyar cikk, ami komolytalanná próbálta tenni az egész “UFO-lázat”[9]. A cikk említi Micket, a Szkeptikus Társaságot, és hogy a felvételeken semmi különleges nem látható, hibásan értelmezték őket és a minőségük sem túl jó. A laikus szkeptikusok szerint például nem az UFO gyorsul fel hirtelen vagy tesz furcsa mozgást, hanem csak a kamera mozdul el. Egy pilóta, egy haditengerész, egy Védelmi Minisztériumban dolgozó nagykutya sem jött rá erre. Aha, teljesen hihető. A tárgy be van mérve és a kamera a tárggyal együtt fordul el. A felvételek minőségére az írásom végén térnék ki. A szkeptikusok és az élcelődő újságírók többször is J. Allen Hynekre, az “UFO-kutatás atyjára” hivatkoznak, aki annak idején a Légierő Project Blue Book csillagásza volt és kivizsgálta a bejelentett eseteket. Kiemelik Hynek azon állítását, miszerint a pilóták is csak emberek és ők is ki vannak téve az illúzióknak, azaz tévedhetnek, azért kell inkább a műszerekre hagyatkozniuk. Természetesen mint látjuk, ha a műszerekre hagyatkozunk, a szkeptikusoknak az sem felel meg, mert akkor meg a műszerek a hibásak, tehát ez a tipikus semmi sem jó esete. Pintér András Gábor, a Szkeptikus Társaság egyik főmukija is ezt hangoztatja és példákat is említenek, amikor valóban tévedésekről volt szó. Ám csak azért, mert vannak példák arra, hogy a pilóták tévedtek, abból még nem adódik, és főleg nem bizonyítja, hogy minden ilyen észlelés tévedés. A szkeptikusok szeretnek előrángatni néhány példát és ezeket általánosítva a többi esetre ráhúzni. Csakhogy azért, mert a szőnyeg alá söpörnek dolgokat, attól még a szoba nem lesz tiszta. Ne feledjük, hogy a pilóták olykor igencsak jó megfigyelési képességről tettek tanúbizonyságot, amikor például a világháborúban az ellenséges gép lajstromjelzését olvasták le, miközben több száz kilométer per órával hasítottak az égen és tombolt bennük az adrenalin. Hynektől viszont soha nem szokták azt idézni, hogy évekkel később bevallotta – írásaiban és interjúkban -, hogy teljesen félrevezették a közvéleményt, és sok esetben hazudtak, valójában az észlelésekre nem volt megoldás. [10] Így számtalan szemtanút – legyen az katonai személy vagy átlagember – hiteltelenné tettek, mert féltek a pánik kitörésétől. Tehát Hynek idézete, amire a szkeptikusok általában hivatkoznak, az a korai időszakból való, amikor a csillagásznak az volt a feladata a Légierő nyomására, hogy félremagyarázza az UFO-kat a publikumnak. Látható, hogy a kormány és a hivatalos szervek már ekkor hazudoztak és ez idővel be is bizonyosodott. Sőt, évekkel később Hynek a begyűjtött adatok alapján úgy vélte, hogy van létjogosultsága a földönkívüli hipotézisnek. Gondolom ezeket a kijelentéseket már azért nem idézik a szkeptikusok tőle, mert nem az ő álláspontjukat tükrözi. Ne feledjük azt sem, hogy a most szóban forgó felvételek nem a Pentagonnak hála lettek publikusak, hanem más tette őket közzé. A Pentagon pusztán a valódiságukat ismerték el. Utólag! Valószínűleg még most is ott lennének az archívumban titkosítva, mint ahogy az összes többi, még nem nyilvános felvétel.

Ahogyan a három videó esetében történt, úgy a hivatalos jelentés után is megkezdődtek a viták sorozata. A szkeptikusok és a tudósok mindenféleképpen kizárták az UFO-k földönkívüli eredetét és a legtöbben úgy vélták, hogy sokkal valószínűbb, hogy egy ellenséges ország titkos fejlesztésű drónjai lehetnek, amelyek kémkednek az amerikai haditechnika után. [11] A csillagászok többsége arra hivatkozik, hogy óriásiak a csillagközi távolságok és túl sok energiába kerülne, hogy a földönkívüliek idelátogassanak. Szubjektív véleményem szerint ezek az állítások hibás alapokból indulnak ki, de erre most nem térnék ki, ugyanis az külön – igencsak hosszú – bejegyzést igényelne. Visszatérve a tudósok véleményére, mint a legtöbb ilyen vitánál, Occam-borotvájának filozófiai elvét veszik elő, ami William Occam szerzetes és filozófus nevéhez fűződik. Eszerint: az adott jelenséget egyformán jól leíró magyarázat közül azt érdemes választani, amelyik az egyszerűbb. [12] Ergo egyszerűbb megoldás az, hogy ezek drónok, mint hogy földönkívüli űrjárművek. Ez a 14. századi elv az igazi aduász, az örökös jolly joker a szkepóknak, amit bármikor bevethetnek és amibe kézzel-lábbal kapaszkodhatnak. Csakhogy nem mindig helyes és nem mindenre alkalmazható. Jóformán olyan, mintha én egy bírósági peren a 15. századi Boszorkánypörölyt hoznám fel érvként. Azóta rengeteg idő eltelt és a középkorban Occam, valamint az akkori tudomány rengeteg dolgot nem tudott a világról, ami sokkal komplexebb, mint ahogy azt gondolták volna. A világunk nem feltétlenül mindig az egyszerűbbnek hódol, elég gondolnunk a természet és a biológia komplexitására. Hála az égnek azóta már több kritika is érte ezt az elvet, amelyek megfogalmazzák azt, hogy nem túl szerencsés rá hivatkozni. [13] Ennek ellenére sokan ezt teszik és szinte kitörölhetetlen a szkeptikusok állandó érveléseiből.

Írnék egy konkrét példát arra, hogy mennyire csőbe húzhatja a tudományt a “valószínűbb” szóval való dobálózás. 2015. októberében rejtélyes objektumokat vettek észre a Kepler űrtávcsővel egy csillag körül, amelyek szabálytalan időközönként haladtak el előtte. A rendellenességre számtalan magyarázat született, többek között az is, hogy földönkívüliek által épített szerkezet okozza a csillag fénymintáinak változását. A tudósok a legvalószínűtlenebbnek vélték a földönkívülieket és a legvalószínűbbnek azt, hogy egy nagy meteorraj a megoldás. [14] Pár hónappal később, 2016. januárjára már maximálisan kizárták a legvalószínűbb hipotizést. Az új tanulmányok szerint a földönkívüli tevékenység még mindig a leghátul van a sorban a lehetséges magyarázatok között és sokkal valószínűbb, hogy valamilyen korábban sosem látott természetes folyamattal van dolgunk. [15] Tehát továbbra is a legvalószínűtlenebb magyarázatként kezelték a földönkívülieket, pedig éppen az addigi legvalószínűbb magyarázat hullott ki a rostán! Erre fel betoldottak egy olyan hipotézist, ami megfoghatatlan: sosem látott természetes folyamat. Van-e még értelme a legvalószínűbb szónak ez esetben?

Nos, valószínűbb-e, hogy ezek az UFO-k titkos dróntechnológiák, mint földönkívüliek? Igen, valószínűbb lehet, de ebből még nem adódik, hogy azok is. Az is valószínűbb, hogy valaki feldobott egy focilabdát unalmában egy repülőgép-hordozóról, de ebből még nem adódik, hogy a megoldás a focilabda lesz. Egy ismeretlen, a jelenleg ismert fizikának ellentmondó, publikusan sosem látott és csak feltételezett dróntechnológiával nem lehet egyértelműen magyarázni az észleléseket, mert semmivel sincs több bizonyíték rá, mint a földönkívüli magyarázatra.

Mégis a cikkekben, az interjúkban és a tanulmányokban felszólaló tudósok zöme szinte úgy beszél ezekről a drónokról, mintha akár egyetlen egy darabot láttak volna már belőlük, és sikerült volna megvizsgálniuk őket. Ha erősebb és meggyőzőbb bizonyítékokat szeretnének a földönkívüliekre vonatkozólag az UFO-kutatóktól, akkor jogosan elvárható a kételkedőktől, hogy ugyanilyen erős bizonyítékokkal kellene alátámasztaniuk a saját hipotézisüket, de ez nem történt meg egy alkalommal sem.

Az én hipotéziseim az UFO-kra, melyek egyike sem valószínűtlenebb vagy valószínűbb a másiknál, és nem feltétlenül kizárólag egy megoldás a befutó közülük:

  1. Ismeretlen légköroptikai jelenségek, mint például annak idején a gömbvillámok, a földrengésfények vagy a vörös lidércek voltak, melyeket a tudomány nem ismert. Létrejöhetnek még olyan fenomének a légkörünkben, amikkel még most sem vagyunk tisztában és meglehetősen ritkák. Természetesen ezek nem azokra az észlelésekre vonatkoznak, melyek mechanikus jellegűek vagy intelligensnek tűnnek.
  2. Titkos katonai fejlesztések, legyen az drón vagy repülőgép, amit a publikum nem ismer. Minden bizonnyal vannak ilyenek,  ezek az úgynevezett Fekete-projectek (akár USA-n belüli, akár más országoké). Ám számomra furcsa, hogy ha ezek annyira jól működő földi technológiák, akkor miért nem vetették még be őket éles helyzetekben? Hiszen rengeteg fegyveres konfliktus volt már az országok között…Már rég publikusak lennének, hisz annak idején az F-117-es Nighthawk lopakodót is pár év alatt leleplezték és nyilvános lett, sőt, mára elavulttá is vált. Az 1950-es és 1960-as évekbeli UFO-jelentésekben is vannak leírások bizarr módon manőverező tárgyakról és szinte ugyanolyan fizikát meghazudtoló mozgásokról írnak, mint a mostani Pentagon-jelentésben. Ha ezek új fejlesztések, akkor anno azok mik voltak? Viszont, ha valóban titkos földi technológiáról van szó, akkor a mainstream tudománytól egy óriási ismeretanyag van megvonva, ami “meghazudtolja” a jelenleg ismert fizikát. Ez a titkos ismeretanyag mennyire lendíthetné tovább ugrásszerű módon a különböző tudományterületeket? Ebbe vajon melyik tudós gondolt bele mélyebben?
  3. Földönkívüli űrhajók/Más térből érkező intelligenciák. Az idegenek érdeklődhetnek akár a haditechnikánk iránt is. Valószínűleg mindenfelé észlelték ezeket az UFO-kat, teljesen más helyszíneken és teljesen más emberek is, csak nem feltétlenül készült róluk jelentés. Az “átlagos” állampolgárok esetei nem igen kerülnek be a nyilvántartásba. Fontos megjegyeznem, hogy a fizika szabályai az Univerzumban mindenhol ugyanúgy érvényesek. Szóval az UFO-k nem a fizika törvényeit rúgják fel, hanem azt, amit jelenleg tudunk róluk. Annyi és annyi új felfedezés várható a jövőben a fizika, a kvantumfizika, a kozmológia területén, hogy elképzelni sem tudjuk. Úgy vélem, hogy a csillagközi távolságok és a tér igenis legyőzhető, de nyilvánvalóan nem a rakétameghajtásos módszerrel…

Végül a Pentagon UFO-felvételekhez kapcsolódóan pár észrevétel: észrevettem, hogy az általános megjegyzés az, hogy milyen rossz minőségűek és hogy már a mai mobiltelefonokkal, amelyek mindenki zsebében ott lapulnak, milyen nagyszerű HD felvételeket lehet készíteni. Ezek a felszólalások tökéletesen tükrözik azt, hogy az illetők teljesen analfabéták a a technológiához. Ugyanis a felvételeken látható UFO-k, mint említettem, infrakamerákkal lettek felvéve, továbbá több kilométerre vannak a gépektől. Már ezek a felszerelések is több millió dollárba kerülnek. Aki kicsit is utána néz és ért a technológiához, az nem fog ilyen értelmetlen összehasonlításokat tenni. Ha bárki HD felvételt készít nekem egy gyorsan mozgó tárgyról a mobiltelefonjával, ami több kilométerre van tőle, az vendégem lesz egy intergalaktikus utazásra. Ugyanez igaz arra is, aki profi fotós és egy hirtelen, váratlanul érkező tárgyat felvesz úgy, hogy felállítja a tripodját, beállítja a fényképezőgépet, a teleobjektívet stb. és végül sikerül lőnie egy képet, ami értékelhetőbb. Természetesen jobb lenne, ha minőségibb felvételek állnának a rendelkezésünkre, de a dolog “picit” komplexebb annál, mint ahogy azt sokan vélik. Gondoljunk csak bele: a gömbvillámot a tudomány évszázadokon át nem ismerte el valódi jelenségnek a változatossága és furcsasága miatt. Alig pár évtizede fogadták el, hogy bizony létezik és olykor megfigyelhető. Több mint kilenc hipotézis van azzal kapcsolatban, hogy hogyan is jön létre, de az évtizedek alatt szinte alig tudtunk meg róla valamit. És ehhez képest, mégsem rendelkezünk HD-s felvételekkel gömbvillámokról, nem tűnt fel? Egyébként is, egy felvétel hitelessége nem függ a felvétel minőségétől!

Senki ne várjon túl nagy bevallásokat és őszinteségi rohamot a hivatalos köröktől. Ezek csak csepegtetések, mi pedig jól elrágódunk rajtuk, míg a lényegi részt a titok homálya fedi továbbra is. Állítólag a Magyar Honvédség sem rendelkezik UFO-aktákkal és hazánk felett sincs UFO-tevékenység, legalábbis ezt nyilatkozták 2013-ban. [16] Jó kérdés, hogy akkor hogyan számolhatott be több honvéd katona és pilóta a saját tapasztalatairól – többek között nekem is -, vagy hogy én magam hogyan találhattam meg és publikálhattam hivatalos iratokat arról, hogy Magyarország felett többször is megjelentek UFO-k és a Honvédség találkozott velük ? [17] A kérdés persze költői…

Egy biztos: van valami, ami meghaladja a jelenlegi tudományos ismereteinket és ez egyáltalán nem baj! A probléma ott kezdődik, amikor nyakatekert, több sebből vérző, kapkodó magyarázkodásokat próbálnak a jelenségekre adni, csak hogy ne maradjanak azok megválaszolatlanok. Szerencse, hogy ezeket nem mindenki fogadja el.

Megjegyzés 1.: Az olykor ironikus szöveg senkit nem akart megbántani, mindössze próbáltam rámutatni a szkeptikusok “logikájának” buktatóira, ellentmondásaira és öngóljaira.

Megjegyzés 2.: Szkeptikusnak lenni bizonyos keretek közt jó dolog. Egészségesen kételkedni, vizsgálódni kötelező. A jelenlegi szkeptikusok nagy többsége azonban előítéletes, vaskalapos, elutasító, objektivitás nélküli, ami pedig minden, csak nem tudományos. Az “alternatív tudományok” képviselői éppen ezért a szkeptikus szót szinte szitokszóként kezelik, ugyanis ezeknek a kétkedőknek már vajmi közük nincs a valódi szkepticizmushoz.

Miskolci László

[1]   https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Aerospace_Threat_Identification_Program

[2]  https://www.defense.gov/Newsroom/Releases/Release/Article/2165713/statement-by-the-department-of-defense-on-the-release-of-historical-navy-videos/

[3]  https://en.wikipedia.org/wiki/Mick_West

[4] https://www.facebook.com/szkeptikustarsasag/posts/3161548170544546

[5] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_investigations_of_UFOs_by_governments#United_States

[6] https://edition.cnn.com/2020/08/13/politics/pentagon-ufo-task-force/index.html

[7] https://en.wikipedia.org/wiki/Pentagon_UFO_Report

[8] https://www.dni.gov/files/ODNI/documents/assessments/Prelimary-Assessment-UAP-20210625.pdf

[9] https://24.hu/kulfold/2021/06/12/ufo-pentagon-jelentes-foldonkivuliek/

[10] Egy példa az egyik vele készített interjúból, 22:20-nál kezdődik: https://youtu.be/V4BJR0ZqRKk?t=1340

[11] https://www.thedailybeast.com/the-ufos-and-uaps-arent-aliens-you-gullible-fools?via=FB_Page&source=TDB&fbclid=IwAR39knzB9QXbpP7C-dSM9P0Xw_qKVcG2nqPV9URWfTLL2FWz_JLDVYVeOdY

[12] https://en.wikipedia.org/wiki/Occam%27s_razor

[13] https://scienceblogs.com/developingintelligence/2007/05/14/why-the-simplest-theory-is-alm

[14] https://index.hu/tudomany/2015/10/15/titokzatos_objektumot_talaltak_az_urben/

[15] https://index.hu/tudomany/2016/01/20/csillag_alien_rejtely/

[16] http://www.atv.hu/belfold/20130809-magyarorszagon-nincs-ufo-tevekenyseg-es-nincsenek-ufo-aktak

[17] https://www.magyarmenedek.com/products/16190/Magyar_UFO_aktak_-_Miskolci_Laszlo.htm